اقتصاد عمان

وضعیت تولید ناخالص داخلی در کشور عمان به طور کلی 81.682 میلیارد دلار ارزیابی شده است. وضعیت بیکاری در کشور عمان حدود زیر 5 درصد ارزیابی شده است.

نرخ تورم در این کشور، 0.00 است. کشور عمان مانند سایر همسایگان خود به منابع نفت دسترسی دارد. به طور کلی این کشور حدود 890 هزار بشکه نفت در روز تولید می‍کند. در این کشور منابعی از گاز نیز وجود دارد. محصولات صادراتی در کشور عمان شامل نفت و کالاهای ترانزیتی است و همینطور آهن آلات و منسوجات از دسته محصولات صادراتی است که به کشورهای چین، کره جنوبی و همینطور ژاپن صادر می‌شود. صادرات از کشور عمان به آفریقای جنوبی و تایوان نیز وجود دارد. کشور عمان در زمینه محصولات وارداتی نیز فعالیت درستی داشته است، واردات به کشور عمان بیشتر در زمینه کالاهای تولید کارخانه ای و همینطور تجهیزات حمل و نقل دیده می‌شود. این کشور در سال های جدید در زمینه احشام زنده نیز بسیار خوب ظاهر شده است و بیشتر واردات از آمریکا، آلمان و هند به کشور عمان صورت می‌گیرد.

برخی از عوامل بر روی چشم انداز رشد اقتصادی جهانی تاثیر منفی می گذارند و منجر به افزایش خطرات ناشی از ثبات مالی جهانی، نرخ بهره و بازار های مالی می شوند.

بنابراین صندوق بین المللی پول اخیرا برای سومین بار پیش بینی کرده است که رشد جهانی در روند نزولی قرار گرفته و از 3.3 درصد در سال 2019 به 3 درصد کاهش یافته است.

با این وجود مطابق چشم انداز اقتصادی جهانی صندوق بین المللی پول، انتظار می رود عملکرد اقتصادی جهانی در سال 2020 به 3.4 درصد بهبود یابد.

پیش بینی های مختلف موسسات بین المللی در مورد رشد اقتصادی جهانی در سال 2020 بین 2.8 درصد و 3.4 درصد می باشد.

پیش بینی های مربوط به عملکرد اقتصاد ملی، همراه با برآورد بودجه، با شاخص ها و پیش بینی های اقتصادی جهانی، به ویژه قیمت نفت، نرخ بهره، حجم تجارت و FDI  مرتبط است.

وضعیت اقتصادی کشور عمان برای سال 2020 به طور کلی در لاین مشخصی دنبال می‌شود. طرح اقتصادی کشور عمان به طور جدی دنبال شده است و دولت سعی دارد وابستگی اقتصادی خود به نفت را کاهش دهد. در کشور عمان اقتصاد بیشتر در مسیر سرمایه گذاری های خارجی دیده می‌شود و دولت مسیر سرمایه گذاری های خارجی در این کشور را باز نگه داشته است. دولت کشور عمان اعلام کرده که به سرمایه گذاران خارجی مالکیت صد در صد داده می‌شود، افراد می‌توانند از وام های کلان با بهره‌ی کم استفاده کنند و شرایط اعطای وام به سرمایه گذاران کشور عمان روز به روز بیشتر می‌شود. در کشور عمان معافیت های گمرکی برای سرمایه گذاری دیده می‌شود و به طور کلی وارد کردن تجهیزات صنعتی نیز بسیار مهم است، معافیت های گمرکی برای وارد کردن مواد اولیه کارخانه ای کشور عمان به طور جدی دنبال شده است. ارائه بیمه اعتبارات صادراتی از طریق ضمانت نامه های صادراتی نیز دیده می‌شود و آژانس های مالی در این کشور رشد بهتری نسبت به سال های گذشته داشته‌اند. ورود کشور عمان به سازمان تجارت جهانی و همینطور توافق نامه های تجارتی آزاد در این کشور سبب می‌شود که تأثیر مثبتی بر روی اقتصاد کشور عمان دیده شود.

اقتصاد کشور عمان یکی از با ثبات ترین کشورهای GCC محسوب می‌شود و نرخ تورم در این کشور 0 است. اینطور که مشخص است که میزان مازاد بودجه در کشور عمان در سال های اخیر نیز تأیید شده است. اقتصاد کشور عمان در سال 2016 به میزان 6.6 درصد رشد داشته است. تحلیل گران اقتصادی در کشور عمان در زمینه بازارهای نفتی به نتیجه خوبی رسیده‌اند و مشخص است که ریسک کاهش ناگهانی قیمت نفت در کشور عمان سبب شده است که ثبات اقتصادی به طور جدی دنبال شود. شاخص های نوآوری در کشور عمان حدود 8.3 درصد اعلام شده است. این کشور توانسته میانگین نوآوری خود را به 26.3 درصد برساند و در این راستا به نتیجه خوبی خواهد رسید.

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری:

همچنین ممکن است دوست داشته باشید