درباره عمان

www.bidamuscat.com

عمان با نام رسمی سلطان‌نشین عُمان(سلطنت عمان ) کشوری پادشاهی در شرق شبه جزیره عربستان است. عمان از شرق به دریای عرب  و از شمال به دریای عمان منتهی می‌شود، از جنوب با  یمن و از غرب با  عربستان سعودی و امارات متحده عربی  مرز زمینی وبا ایران مرز دریایی دارد.

www.bidamuscat.com

این کشور، کشوری پادشاهی به‌حساب می‌آید که در سده ۱۹ میلادی در اوج قدرت خود به سر می‌برده است. مسقط پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود و زبان رسمی مردم، عربی و زبان دوم آن انگلیسی و حدود پنج میلیون نفر جمعیت دارد.

www.bidamuscat.com

از سده ۱۷ میلادی عمان دارای پادشاهی خودکفا بوده‌است. در سده ۱۹ میلادی این کشور در اوج قدرت خود بوده‌است. با کاهش قدرت در سده بیستم میلادی این کشور تحت تأثیر و نفوذ گسترده پادشاهی کبیر بریتانیا قرار گرفت اما هیچگاه به شکل رسمی بخشی از آن نگردید. عمان پیوند گسترده نظامی و سیاسی با ایالات متحد امریکا  و پادشاهی بریتانیای بزرگ دارد ولی سیاست خارجی آزادانه‌ای درپیش می‌گیرد. فرمانروایی این کشور پادشاهی بی چون و چراست اما پارلمان نیز نقش قانون‌گذاری و بازرسی اندکی دارد. عمان نقش میانجیگری را در بین کشورهای خاورمیانه  دارد. همانند کشورهای عربی خلیج فارس سایرمنبع اصلی درآمد کشور، نفت است. هر چند نسبت به همسایگان، این کشور تولیدکننده متوسطی است. کشاورزی و ماهیگیری  نیز دو منبع مهم درآمد در عمان هستند. منبع جایگزین دیگر گردشگری  است. عمان یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های بشر ساکن در جهان است و مردمان عمان حداقل ۱۰۶٫۰۰۰ سال زندگی می‌کرده‌اند.

عمان قدیمی‌ترین دولت مستقل در بین کشورهای عربی را نیز دارا است.

 

اشتراک گذاری:

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *