دانشگاه های عمان

پیشرفت های بسیار زیادی در سیستم آموزشی عمان از سال 1970 اتفاق افتاد. از دانشگاه های مشهور در این کشور میتوان دانشگاه سلطان قابوس، دانشگاه مجوکات، دانشگاه اشرقیه و دانشگاه نیوزا نام برد. با وجود مساحت کم عمان دانشگاهی مثل دانشگاه سلطان بیشتر از بیست موسسه در کشور دارد. به خاطر اینکه عمان دانشگاه های متعددی دارد فرصت های تحصیل برای دانشجویان بین الملل بسیار متفاوت است. عمان دارای مناظر چشمگیر، شهرهای قدیمی، معماری پیچیده و سواحل طولانی است. تحصیل در عمان به دانشجویان فرصت می دهد تا با تجربه زندگی در عمان و فرهنگ عربی آشنا شوند.

در کشور عمان دانشجویان از آزادی بیشتری در مذهب و تجارت نسبت به دیگر کشور های عربی برخوردار هستند. از آنجا که عمان یک کشور اسلامی است تقویم دانشگاهی از تقویم اسلامی پیروی می کند. با توجه به تعطیلات مهم اسلامی، بسیاری از دانشگاه ها یک سال تحصیلی را به سه دوره تقسیم می کنند. نیمسال اول از ماه آگوست یا سپتامبر شروع می شود و تا ماه دسامبر یا ژانویه ادامه دارد، نیمسال تحصیلی بعدی از ماه فوریه شروع می شود و تا آخر آپریل ادامه دارد، نیمسال کوتاه تحصیلی از ماه ژوئن شروع می شود و تا ماه جولای یا آگوست ادامه دارد. دانشگاه های عمان به شدت بر روی کسب و کار، تکنولوژی و مهندسی که در بسیاری از دانشگاه های عمان دیده می شود تمرکز دارند. بعد از فارغ التحصیلی، دانشجویانی که در عمان تحصیل کرده اند به طور خاصی برای کار در کشورهای عربی و کارهایی که توسط شرکت های عربی انجام می شود آماده هستند.


 

با توجه به وجود شعب مدارس و دانشگاه های آمریکایی و اروپایی و همچنین دانشگاه های معتبر عمانی که مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند امکان تحصیل در تمامی مقاطع در سلطنت عمان (کشور عمان) میسر می باشد.

 

مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های عمان

زمانی که مطمئن شدید که مدارک مورد نیاز برای درخواست موفق به دانشگاه ایده آل خود را دارید، باید قبل از ورود برای ویزای دانشجویی درخواست دهید. دانش آموزانی که می خواهند در عمان تحصیل کنند باید ویزای دانشجویی داشته باشند. درخواست ورود به درخواست یک حامی محلی نیاز دارد. مدت زمان این ویزا بین یک تا دو سال متغیر است، اما با نامه تاییدی از دانشگاه می تواند بیشتر شود. مدت زمان پردازش ویزای دانشجویی ده روز است.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های عمان بسته به دوره تحصیلی و دانشگاه انتخابی متفاوت است. البته اکثر دانشگاه ها برای دوره های کارشناسی نیاز به مدرک دیپلم دوره متوسطه یا دیپلم فنی، برای دوره کارشناسی ارشد مدرک لیسانس و برای دوره دکتری مدرک فوق لیسانس مرتبط با رشته انتخابی و تحقیقات دانشگاهی نیاز است. به دلیل اینکه اکثر دوره های تحصیلی در عمان به زبان انگلیسی تدریس می شود، بسته به دوره مورد نظر نیاز به دانش کافی در زبان انگلیسی دارید. سایر مدارک مورد نیاز را از صفحه رسمی دانشگاه مورد نظر جستجو کنید.


شرایط پذیرش و تحصیل در عمان لیسانس و کارشناسی ارشد

دانشگاه ها و کالج ها در عمان طیف وسیعی از دوره های کارشناسی در رشته های هنر، علوم اجتماعی، اقتصاد، آموزش، حقوق، مهندسی، علوم و پزشکی ارائه می دهند. وزارت آموزش عمان یک دانشگاه ملی و شش کالج عمومی علوم کاربردی را اداره می کند. مقطع لیسانس در این دانشگاه ها حدود پنج سال طول می کشد و نیاز به مدرک دوره دبیرستان و آشنایی با زبان انگلیسی دارد. همچنین در عمان چندین دانشگاه خصوصی وجود دارد که بسیاری از آنها به وسیله دانشگاه های بین المللی خارجی تاسیس شده اند.

. دانشجویان می توانند به صورت تمام وقت، نیمه وقت یا آموزش از راه دور در این دانشگاه ها تحصیل کنند. امتیاز و دورهای کارشناسی در رشته های کارشناسی علوم، کارشناسی هنر و چندین رشته مرتبط به کسب و کار مثل منابع انسانی، مالی، امنیت، مدیریت بحران، بازاریابی و محاسبات کسب و کار در این دانشگاه ها در دسترس هستند.

دوره های کارشناسی ارشد در عمان  تقریبا سه ساله است با کیفیت بالا در مکان های عالی و توسط استادان متخصص ارائه می شود. به طور معمول برای ورود به دوره های کارشناسی ارشد در عمان نیاز به درک خوبی از زبان انگلیسی و مدرک کارشناسی دارید. بعضی از رشته های معمول برای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در عمان عبارتند از: امور مالی، مدیریت، ارتباطات، عدالت جنایی، بازاریابی. دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های عمان به صورت تمام وقت، نیمه وقت یا به صورت آنلاین ارائه می شود.

 

پذیرش و تحصیل در عمان دکتری

شرایط لازم برای دوره دکتری داشتن مدرک کارشناسی ارشد است بعلاوه پایان نامه و مقاله ای که در درجه اول شامل تحقیقات اصلی علمی شما باشد. کشور عمان دوره دکتری را در رشته های تکنولوژی و اطلاعات، حسابداری و مالی، بازاریابی، مدیریت کسب و کار و بسیاری از رشته های دیگر ارائه می کند. مقطع دکتری در دانشگاه های معروف عمان مثل سلطان قابوس، دانشگاه موسسات و دانشگاه های بین المللی ارائه میشود.

در دوره دکتری اکثر برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس میشوند. و بعضی از دوره ها هم به زبان انگلیسی و هم زبان عربی تدریس می شود. قبل از ورود به دوره انتخابی زبان تدریس را چک کنید

 

انواع بورسیه تحصیل در عمان

کمک هزینه تحصیلی بنجامین ا. گیلمن:

 بورس تحصیلی گیلمن  که یکی از برجسته ترین و محبوب ترین جوایز است. بورس تحصیلی بین المللی معتبر بین المللی بنجامین ا. گیلمن در زمینه تحصیلات بین المللی دانش آموزان محروم و کم جمعیت ارائه شده است. 

مبلغ جایزه ممکن است تا 5000 دلار باشد.

جایزه دیوید ل. بورن:

دومین کمک هزینه از فرصت های دولت برای افزایش دانش در عمان، جوایز بورن است. در پاسخ به کمبود شدید متخصصان امنیتی با تحصیلات عالی در زبان ها و فرهنگ های بحرانی مانند عربی، برنامه آموزش ملی امنیت با بورسیه های دیوید بورن به دست آمد.

این یک بورس تحصیلی برای برنامه های خدماتی است، به این معنی است که پس از فارغ التحصیلی باید خدمات حرفه ای را به دولت ایالات متحده بازگردانید و اولویت دادن به کسانی است که مایل به حرفه های درازمدت در امنیت ملی هستند. جوایز تا 26000 دلار می باشد.این یک گزینه ایده آل برای یک دانش آموز است که خواهان تحصیل و کار در یک موقعیت بزرگ است

مدرسه آموزش بین المللی:

این برنامه فرهنگ سیاسی و توسعه سیاسی که ارائه شده توسط دانشکده تربیت بین المللی (SIT) ، طراحی شده است به طور مشابه با دیگر برنامه های نوآورانه در خارج از کشور برنامه های آموزشی، با غوطه وری و انعطاف پذیری برای ایجاد یک تجربه منحصر به فرد خارجی. SIT یک سازمان پیشرو در خارج از کشور است که بسته های متعددی از برنامه های مختلف بین المللی برای دانشجویان دانشگاهی را تهیه می کند.

صندوق SIT بزرگترین و معتبرترین صندوق این سازمان است که به طور گسترده به دانشجویان شایسته اعطا می شود. کمک هزینه تحصیلی ممکن است از چند صد تا چند هزار دلار باشد.

دانشگاه جورج تاون

دانشجویان دانشگاه جورج تاون که در زمینه مطالعات عربی تحصیل کرده اند می توانند تحصیلات زبان و فرهنگ عربی سلطان قبوض بن سعید را که توسط خود سلطان عمان تامین می شود، واجد شرایط را دریافت کنند. بخش مطالعات عربستان جورج تاون یکی از قابل توجه ترین برنامه های ارائه شده از لیسانس است.

دانش آموزان فرصت های فراوانی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور با این نوع بودجه دارند که بر اساس شایستگی های دانشگاهی است. 

اشتراک گذاری:

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *